Изображение в мрежа – урок за Indesign
* Урокът е доста стар и не е проверен как работи в по-нови версии на indesign
В настоящия урок ще ви покажа как можете да направите класическо разполагане на снимка.
Този ефект е много подходящ за корици на брошури, флаери, каталози и др. подобни материали.
Подготовка
Първа стъпка е създаването на нов документ или отварянето на файл, върху който искате да работите. Ако не знаете как да създадете нов документ или да отворите стар, моля прегледайте някои от по-старите уроци.
Следваща стъпка е да се създаде мрежата. За да стане това има няколко варианта, но аз ще ви покажа един от по-лесните.
С Rectangle frame tool начертайте правоъгълник с големина по ваш избор.
Добре ще е ако от Object > Fitting > Frame Fitting Options зададете за crop 0.
От Window > Automation избираме палитрата Scripts. От отворилия се прозорец търсим скрипта “MakeGrid“
(за съжаление този скрипт е наличен само за CS3 и CS4, но ако имате нерви и желание бихте могли да направите мрежата “на ръка” – същото важи ако искате да направите нестандартна мрежа, т.е. с различни фигури) – нещо подобно
Кликвайки два пъти върху името на скрипта (или натискайки бутона Run Script) ще се отвори диалогов прозорец. Задаваме следните настройки (разбира се вие можете да зададете и други). За брой редове ще задам 3, за колони нека са 4 и за разстоянията между редовете и колоните ще задам 5mm – не се паникьосвайте ако indesign автоматично промени милиметрите в пиксели той е умен и бързо ги конвертира. За Frame type ще задам graphic.
До тук всичко изглежда идеално, нашата мрежа е готова. Но какво ще се случи ако вмъкнем картинка?
Получава се друг интересен ефект, който би могъл да ви помогне при създаване на каталози (въпреки, че за каталозите си има друг, значително по-лесен начин, който по-натам ще ви покажа).
А искахме друго. – Една снимка в много рамки
Как ще стане така, че една снимка да влиза в решетката. Един много труден и изключително неприятен начин е да вмъквате картинката с отчайващ опит да я оразмерявате – невъзможен и несигурен начин. Значително по-лесния начин е да маркирате всички рамки със Selection Tool, след което да отидете на Object > Paths > Make Compound Path.
Е това е! Появи се едно голямо “X”, за което едва ли би ще ви е трудно да се досетите какво означава. Сега с place вмъкнете снимката. С помща на Direct selection tool можете да настройвате големината и положението на снимката.
Можете да поискеприментирате сигурна съм, че ще получите интересни резултати.
април 2009г.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!